Projeleriniz için e-posta gönderiniz :

info@smartcity.com.tr
smart city

2021 Akıllı Şehir Kitap Okumayı Artıran Projeler

Brezilyada okuma oranını yükseltmek için oldukça yaratıcı bir kitap projesi tasarlandı. Metroda bilet yerine geçecek kitaplar piyasaya sunuldu.

Logo

Halkın yılda ortalama iki kitap okuması üzerine hareket geçen Brezilyalı yetkililer, okuma oranını yükseltmek için mükemmel bir çözüm buldu. Ülkenin en büyük yayınevlerinden biriyle anlaşarak insanların en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından biri olan metroda bilet yerine geçecek kitaplar piyasaya sunuldu. Kitabını turnikede okutan geçebiliyor.

İçerisinde The Great Gatsby, Hamlet, Sherlock Holmes gibi yapıtların bulunduğu kitaplar, turnikelerden ücretsiz olarak geçişi sağladığı gibi içerisine yerleştirilen kartlar dışarıdan belli olmuyor.

Bu uygulama için kitaplar biraz kolay okunur içerikte piyasaya sunuldu. Örneğin, en baba klasiklerden Hamlet, 4 seferde okunacak şekilde 144 sayfa basıldı. Amerikan çizgi romanı Peanuts, 8 seferlik 120 sayfa oldu. Sherlock Holmes ise 8 seferlik 204 sayfa…

Sao Paulo metro istasyonlarına 10 bin adet kitap dağıtılıyor. Özel olarak tasarlanan kitapların barkodlarına bazı özel bilgiler yerleştirilerek metrodan geçiş yapılabilmesi sağlanıyor. Her bir kitaba 10 tane ücretsiz geçiş hakkı yükleniyor. Ayrıca bir yazılım da geliştiren yetkililer, kullanıcıların daha doğrusu okuyucuların 10 seferden sonra çipe normal bilet gibi internet sitesinden kredi yükleyebilmesini mümkün kılıyor. 23 Nisan Dünya Kitap Günü‘nde metro girişlerinde bedava kitap-bilet sunulan yolcular, bunu kamera şakası sandılar.

Şu ana kadar bilet-kitap projesi kapsamında basılan eserlerden bazıları ise şöyle: Büyük Gatsby, Hamlet, Savaş Sanatı, Sherlock Holmes…

Dünya çapında ses getiren proje, Cannes Lion Festivali‘nde promosyon ve outdoor alanında gümüş; tasarım alanında bronz madalya kazanmış durumda.

KİTAP OKUYAN MAHKUMLARIN CEZALARINA DA İNDİRİM!

Brezilya'da kitap okumayı teşvik için bambaşka bir proje daha var: Cezaevlerinde mahkumlar, bir yıl içinde 12 kitap okurlarsa, cezalarından 48 güne kadar indirim kazanıyor. Ceza yasası bu projeye uygun olarak değiştirildi. Ama bazı koşullarla:

Kitaplar edebiyat, felsefe, bilim veya klasiklerden olacak. Her kitabı en fazla 4 haftada bitirecekler. Sonra bu konuda bir makale yazacaklar.

Kitap harfi kullanmadan el yazısıyla, paragraflara dikkat ederek, hiç hata ve karalama yapmadan, sayfa kenarına taşmadan, kolayca okunacak şekilde…

Bir kurul, makaleyi değerlendirecek. Duruma göre karar verecek. Proje sayesinde halk, evlerinden vermek istediği kitaplarını cezaevlerine hibe ediyor.

Sizlerde detaylı sunum almak ister misiniz ?