Projeleriniz için e-posta gönderiniz :

info@smartcity.com.tr
smart city

2021 Akıllı Şehir Akıllı Trafik Yönetim Sistemi

Her gün artan ulaşım problemlerinin çözümünde önemli bir unsur olan “Trafik Kontrol Merkezi”nde ITS (Akıllı Ulaşım Sistemleri) olarak adlandırılan gelişmiş yüksek teknoloji uygulamalarından faydalanılarak, kentte meydana gelen anlık trafik akışı 24 saat gerçek zamanlı olarak izlenmekte ve kontrol edilebilmektedir.

Logo

Acil Durum Çıkış Sistemleri
Işıklarla ve işaretlerle net bir şekilde gösterilmiştir. Yangın durumunda sürücülerin aracını derhal terk ederek acil çıkışı gösteren ışıkları takip etmesi gerekmektedir. Acil çıkışlarda yanmaz ve duman geçirmez kapılar vardır.
Sulu Yangın Söndürme Sistemleri
Tünel içinde her 50 metrede bir yangınla mücadele dolapları bulunmaktadır. Bu dolaplarda yangın tüpü, itfaiye bağlantı ağzı ve 30 metrelik hortumlar bulunmaktadır.
Trafik Kontrol Sistemleri
Trafik kontrol sistemleri ile tünel ve tünel yaklaşım yollarındaki sürücülere hız limitleri, şerit kullanım bilgileri ve yönlendirmeler hakkında bilgi verilmektedir.
Tünele yüksekliği izin verilen sınırdan yüksek bir taşıt geldiğinde, araç sistem tarafından otomatik olarak algılanmaktadır.
Ayrıca tünel dışında sürücüleri bilgilendirmek amacıyla Değişken Mesaj Sistemleri DMS bulunmaktadır.
Emniyet Şeritleri
Taşıtların seyirleri sırasında meydana gelebilecek kaza, teknik veya mekanik arıza ve benzeri durumlarda trafik akışını aksatmadan emniyetli bir şekilde gerekli yardım ve destek hizmetini beklemek veya almak amacı ile kullanılmaktadır.
Tünel Radyo ve Telsiz Sistemleri
Radyo sistemi ile tünel içerisine 20 kanaldan yayın yapılmaktadır. Bu yayınlarda sürücülere tünel sistemleri ve ekipmanları ile ilgili bilgi verilmektedir.
Tünellerde bulunan Telsiz sistemi de acil durum ekiplerinin haberleşmesi amacı ile tesis edilmiştir.
Enerji Temini ve Dağıtımı Sistemleri
Tünel sistemlerinin kesintisiz bir şekilde çalışmasının sürekliliğini sağlamak amacıyla tünellerde jeneratörler ve kesintisiz güç kaynakları tesis edilmiştir.

Tünel Havalandırma ve Havalandırma Kontrol Sistemleri
Tünel gibi kapalı yapılarda araçlardan salınan Karbonmonoksit vb. gazların konsantrasyonunun azaltılması ve tozdan kaynaklı görüş mesafesinin azalmasını önlemek için tünellerde havalandırma sistemleri tesis edilmiştir. Tünel içinde karbonmonoksit ve toz partikül seviyeleri anlık olarak ölçülmektedir. Bu ölçümler SCADA yazılımı tarafından değerlendirilmekte ve belirli sınır değerlere yaklaşıldığında fanlar devreye otomatik olarak girmektedir.
Ayrıca tünel içinde bulunan jetfanlar ile yangın esnasında oluşacak dumanın tahliyesi gerçekleştirilmektedir.
CCTV Kapalı Devre Kamera Sistemleri
Tüneller, Tünel işletim merkezindeki operatörler tarafından trafik kameralarıyla 7/24 izlenmekte ve kontrol edilmektedir.
Tünel içinde bulunan olay algılama sistemi ile yangın, kaza, duman, yaya vs. tespiti yapılabilmektedir.
Kamu Anons Sistemi
Güvenliğinizi sağlamak için, düzenli aralıklarla yerleştirilmiştir. Acil durumlarda tünel içerisine anons yapılabilmektedir.
Acil Durum İstasyonları
Tünellerde olası bir acil durumda kullanılmak üzere düzenli aralıklarla acil durum istasyonları yer almaktadır. Bu istasyonlarda tünel işletim merkezi bağlantılı bir acil durum telefonu, yangın söndürücüler ve bir alarm düğmesi yer almaktadır.

Sizlerde detaylı sunum almak ister misiniz ?