Projeleriniz için e-posta gönderiniz :

info@smartcity.com.tr
smart city

2021 Akıllı Şehir Akıllı Araç Park Sistemi

Tüm dünyada ve özellikle de büyük kentlerde tam bir çileye dönüşen park yeri arayışı ve park sırasında gerçekleşen kazalar, geliştirilen akıllı park teknolojisiyle 2020 yılından önce son buluyor.

Logo

Her gün veya sıklıkla kullanılan park yerleri; otonom sürüş teknolojileri sayesinde aracın hafızasına kaydedilerek, can sıkıcı manevralarla garaja girmeye çalışmayı tarihe karıştırıyor.

Araçlar Tek Tuşla Park Edilebilecek
"Otomobillerini park etmenin insanlar tarafından çok sevilmediği bir gerçek. Yeni geliştirilen park teknolojileri ise tam da insanların bunaldığı anda devreye girerek, bugün bildiğimiz park etme sorununu ortadan kaldırıyor." diyen uzmanlar, 2019 yılında park sistemlerinin üretime hazır hale geleceğini ve akıllı kent teknolojileriyle araçların otoparklara kendi kendilerine gidebileceğini söyledi.


Böylece tamamen otonom park etme, otonom sürüşten de önce üretime hazır hale gelmiş olacak. Otonom vale parking de denilen bu teknoloji; havaalanları, konser - etkinlik alanları ve hatta alışveriş merkezlerindeki park çilesini birkaç yıla kadar tamamen ortadan kaldıracak.

Örneğin artık park arayışıyla uçak kaçırmak tarih olacak ve havaalanlarında araçlar tamamen otonom bir şekilde park yeri bulup o noktaya giderek park edebilecek.

Kentlerin Dijital Park Haritaları Oluşturulacak
Topluluk tabanlı park etme teknolojileri bir kaç yıla kadar büyük kentlerin park yeri çilesini bitirebilir. Bu sistemde park destek sensörleri aynı zamanda şehirdeki boş park alanlarını tarayan birer kamera görevi görerek, şehirde boşalan park alanlarını anında cloud'a aktararak, diğer sürücülerin park yeri bulmasını kolaylaştırıyor. Oluşturulan topluluk tabanlı park etme teknolojilerine ne kadar fazla otomobil katılırsa, şehirlerin dijital park haritaları da o kadar ayrıntılı ve güncel kalmaya devam ediyor.

Akıllı Kentler ve Topluluk Tabanlı Park Teknolojisi
Sistemin işleyişine kısaca değinecek olursak; aktif otopark yönetimi hizmetleriyle yol yüzeyine monte edilen sensörlerle alanın dolu olup olmadığı kablosuz ağ üzerinden cloud bulut teknolojileriyle gerçek zamanlı olarak yükleyebildiğini ve sürücülerin bu sayede akıllı telefonları veya internet üzerinden uygun park yerini anında seçip oraya yönelebildiklerini söylememiz yeterli olacaktır.

Dünya genelinde insanların %60'ının şehirlerde yaşadığını belirten uzmanlar, "Topluluk tabanlı park etme ile otomobilleri, nesnelerin internetinde IoT sensöre dönüştürüyoruz ve kentleri akıllı hale getiriyoruz. Sistem içerisinde yer alan ultrasonik sensörler, kaldırım kenarındaki boş park yerlerini tespit edecek şekilde programlanıyor.

Otomobiller 50 km ve üzerindeki hızlarda giderken bile yanlarından geçtikleri park etmiş otomobiller arasındaki boş park yerlerini tespit edebiliyor" diye konuştu. Şu anda Stuttgart eyaletiyle pilot çalışmalarına başlanan topluluk tabanlı park teknolojisi 2018 yılında kullanılmaya başlanacak.

Sizlerde detaylı sunum almak ister misiniz ?